49_otomobilnews_subat_2017_kapak_300

Merhaba.

Kısa bir süre önce Bursa’da kurulan TOFAŞ Fabrikasını ziyarete gittik. Şu ana kadar, Türkiye’de ki tüm otomobil fabrikalarını gezme fırsatım oldu. Hatta 2-3 defa gittiğim ve gelişim süreçlerine yakından şahit olduğumda. Her ziyaretim sonrası içimi bir gurur kaplar ve ülkemde yapılanları gördükçe mutlu olurum.

Bu son ziyaretimde hem çok sevindim hem de üzüldüm. Sevincimin sebebi üretim teknolojimizin dünya standartlarını aşacak seviyele gelmiş olmasıydı. TOFAŞ kurmaylarını bu başarılarından dolayı gönülden kutluyorum. Tabii bu seviyelere çıkabilmek için 1000’e yakın robot kullanmaları gerekmiş. Bu sayede mümkün olan en az hata ile en hızlı ve kusursuz üretim yapılabiliyor. Üzüldüğüm konuya gelince, en iyi üretim için neredeyse tamamen robotize hale gelen ortamda çalışan insan sayısının oldukça azalmış olması. Üstelik bu durum neredeyse tüm otomobil fabrikalarında böyle.

Burada çok hassas bir ironi var. İnsanlar için en iyi otomobili yapmak adına insanlardan vaz geçişe doğru gidiyoruz. Bakalım bu evrimleşme zamanla bize başka neler gösterecek…

 

 

İNDİROKU