48_otomobilnews_ocak_2017_kapak_300

Merhaba.

Büyük umutlarla beklediğimiz 2017 maalesef kötü hatıralar ve hızla yükselen döviz kurlarıyla geldi. Bunun sonuçlarından birisi olarak otomobil fiyatları stokların bitmesi ve yeni parti araçların gelmeye başlaması ile birlikte %10-%20 aralığında zam görecek.

Bir de 2016 sonunda uygulamaya alınan yeni ÖTV düzenlemesi var. Binek otomobillerde motor silindir hacminin yanı sıra fiyat kriterinin de devreye alındığı yeni Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi ile ÖTV matrahı 40 bin liranın üzerindeki 1600 cc’yi geçmeyen araçlarda %45’den %60’a yükseliyordu. Döviz kurlarının yüksekliği bu limitin altında kalan modelleri de %60 dilimine taşıdı. Sektör, devlet büyüklerinden bu matrağın yeniden düzenlenmesini bekliyor ancak henüz bu konuda atılmış bir adım yok.

Bu durum yeni bir iş kolunun da önünü açmış oldu. Başta Volkswagen marka araçlarda olmak üzere pek çok marka ve model alt donanım araçların, orijinal parçalarla yüksek pakete yükseltilmesi yakın geleceğin yükselen trendi olacak gibi görünüyor. Bu işi yapan firmalar, zaten alt yapısı hazır olan alt donanım araçlar için yetkili servislerden LED Gündüz Farı, Cruise Control, Otomatik Far, Elektronik donanımlar, Isıtmalı Koltuklar gibi orijinal parçaları satın alıp, bu araçlara montajını yapıyorlar. Günün sonunda toplam maliyet, aracın yüksek donanım versiyonunu satın almaya göre oldukça aşağıda kalıyor.

 

İNDİROKU