64_otomobilnews_mayis_2018_kapak_300

 

Merhaba.

Merakla beklenen Hurda Yasası nihayet torbadan çıktı. Türkiye’de daha önce 2003 yılında yürürlüğe konan ve bu dönemde sektöre can veren hurda yasası, ilk kez 2017 yılında dile getirilmiş ve tam 15 yıl sonra yani bu yılın başında torba yasasıyla yeniden gündeme gelmişti. 18 Mayıs itibariyle resmi gazetede yayınlanan yasa ile 16 yaş ve üzeri araçlar trafikten men edilerek sıfır kilometre araçlarda 10.000 TL’ye varan ÖTV indirimi söz konusu olacak.

Kararın ekonomiye katkıları göz ardı edilemezken, bir diğer önemli faydası ise yasa ile trafikten çekilecek eski araçların çevreye verdiği zararın ortadan kaldırılması. Emisyon oranı yüksek, pek çoğu bakımsız ve kötü durumdaki araçlar çevre sağlığı için olumsuz birer faktör olmakla beraber, demir yorgunluğu, teknoloji yoksunlukları ile de kaza riskini ve olası bir kazada yaralanma ve ölüm riskini de artırmaktalar. Bu sebeple sektörün bir oyuncusu olarak biz de kararı sonuna kadar destekliyoruz.

Bu araçların hurda şeklinde ihraç edilerek diğer ülkelerin tesislerinde geri dönüşüme kazandırılacağı ve bunun da ihracatımızı artıracağı gururla dile getirilirken, ülkemiz sınırları içinde bununla ilgili hiçbir faaliyetten söz edilmiyor. Türkiye’de yasa kapsamında geri dönüşüme kazandırılacak 16 yaş üstü yaklaşık 6 milyon araç bulunmakta. Bu kadar ciddi bir adet için ülkemizde bir geri dönüşüm tesisi kurulsa daha hoş olmaz mıydı? Tesisin yaratacağı katma değer ile daha fazla ihracat geliri elde edilebilir, yaratacağı istihdam da bu işin kaymağı olabilirdi.

Umarım henüz deklare edilmemişse bile 6 milyon aracın geri dönüşümü için adımlar atılmıştır.

 

 

İNDİROKU

 

 

 

 

Kısa haberler
Yenilik Rolls-Royce Cullinan
Lansman Hyundai Kona
Lansman Skoda Karoq
Lansman Volvo V40
Test Sürüşü Dacia Duster 4×4
Test Sürüşü Volkswagen Caddy Alltrack
Klasik Otomobil İstanbul Klasik Otomobil Şovuna Hazırlanıyor
Motorsporları WRC Eylül’de Türkiye’de
Motorsporları Türkiye Pist şampiyonası