41_otomobilnews_haziran_2016_kapak_300

 

Merhaba.

Nihayet beklenen Elektrik devrimi başladı. Geçtiğimiz aylarda Norveç’ten yapılan 2025’den itibaren benzinli, dizel ya da LPG’li araç satışının ülkede yasaklanacağı yönündeki açıklamalar otomotiv camiasında pek ses getirmemişti. Nihayetinde Norveç küçük bir pazardı ve hayata geçirmesi oldukça mümkün bir niyetti. Benzer bir açıklama Hindistan’dan da gelmiş ve Hindistan 2030’a kadar ülkedeki tüm araç parkının elektrikli olmasını planladıklarını söylemişlerdi.

Ancak çok kısa bir süre bomba gibi bir haber düştü ajanslara. Ülke çapında karbon dioksite savaş açan Almanya elektrik devrimi kararı aldı ve Almanya hükümeti 2030 tarihinden itibaren ülkede yeni benzinli otomobil üretimine izin verilmeyeceğini ilan etti. Bu karara göre 2030 yılına kadar tüm otomobiller sıfır emisyon değerine ulaşmak zorunda. İşte bu noktadan itibaren pek çok Avrupa ülkesinin benzer kararlar alması bekleniyor.

Düğmeye basıldı ve fosil yakıtlı otomobillerin sonu geldi gibi görünüyor. Artık sıfır emisyonlu alternatif yakıtlı otomobiller için yeni teşvikler ard arda açıklanmaya başlanacak.

Çok güzel günler bizleri bekliyor…

 

 

İNDİR OKU