69_otomobilnews_ekim_2018_kapak_300

 

Merhaba.

Ekonomik kriz tüm alanlarda olduğu gibi otomotiv sektörümüzü de derinden yaraladı. Geçen yıla göre %60’dan fazla azalan otomobil satışları sektör paydaşlarını kara kara düşündürüyor.

Intercity, bu karanlık tabloya bir nebze olsun enerji katabilmek için Intercity İstanbul Park Pisti bünyesinde “V Weekend Motoring” isimli harika bir festival organize etti. Büyük oranda katılımın ücretsiz olduğu festivalde seyircilerden de ücret alınmadı.

Otomobil distribütörleri, marka fan kulüpleri, hobi toplulukları, motorsporları garajları, tuning garajları, off-road custom garajları, off-road aksesuar firmaları, motosiklet markaları ve toplulukları gibi pek çok farklı stant bir aradaydı. İki gün boyunca yüzlerce aracın sergilendiği festivali 40.000 kişi ziyaret etti.

“V Weekend Motoring” festivalin asıl hedefi önümüzdeki yıl yapılması çok zor görünen Autoshow’a ucuz bir alternatif oluşturmak. İki yılda bir yapılan Autoshow fuarının marka başına maliyeti 500.000 TL ile 1.500.000 TL arasında değişiyor. İşte bu yüksek maliyetleri bir tarafa iten festival, oldukça küçük katılım ücretleri ile Autoshow’u kendi bünyesine dahil etmek istiyor. Muhtemelen katılımcı maliyetlerini düşük tutabilmek ve her markanın eşit şekilde yer alabilmesi için stant boyutları ve alan sınırlamaları gibi önlemler belirlenecek.

Bakalım sektör bu teklife nasıl cevap verecek ve 2019 bize neler getirecek…

 

İNDİROKU