43_otomobilnews_agustos_2016_kapak_300

Merhaba.

Türkiye muhteşem bir ülke, ne zaman nerede, neyle karşılaşacağınız hiç belli olmuyor. Volvo S90 lansmanı için Bayburt dağlarında bir modern sanat müzesine gittik. Adı Baksı Müzesi. Tam anlamıyla hiçliğin ortasında bir yapı ve uzaydan gelmiş gibi görünüyor. Hikayesi ise çok anlamlı. Ama en önemlisi bu projenin hayalini kurabilmek.

Baksı Müzesi, Bayburt’ta doğan sanatçı ve akademisyen Hüsamettin Koçan’ın çocukluk hayali neticesinde vücut buluyor. Hüsamettin Hoca çocukluğunda çalışmaya köy dışına giden babasını beklediği tepenin üzerinde yıllar sonra Baksı Müzesi’ni kuruyor. Sanatçı olan Koçan, yıllar sonra babasına, köyüne, memleketine olan borcunu bu müze ile ödüyor. 2000 yılında filizlenen müze fikri; çok sayıda sanatçı ve gönüllünün katkısıyla 2010 yılında açılıyor. Bir toplumsal proje olarak Baksı Müzesi’nin sahip olduğu çağdaş eserler koleksiyonunda 160’ı aşkın sanatçının 200 eseri bulunuyor. Koleksiyon, sanatçıların yaptıkları bağışlarla her geçen gün zenginleşiyor. Müzenin hemen yanında küçük bir otelde bulunuyor. Doğayla ve sanatla başbaşa kalmak isteyenler burada konaklayabiliyor.

Bu deneyimi bizlere yaşattıkları ve Hüsamettin Koçan gibi çok değerli bir insanla tanışma fırsatı yarattıkları için Volvo Car Türkiye ekibine çok teşekkür ederim. Eğer bir gün Bayburt’a yolunuz düşerse Baksı Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz. Hatta bence daha ilk günden rotanızı ona göre belirleyin…

 

İNDİROKU