OTOMOBİL NEWS AİLESİNİ TANIYALIM….

 

Kurthan Tarakçıoğlu kimdir?
1965 yılında Ankara’da doğan Tarakçıoğlu, ilk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. İş hayatına 1988 yılında Sabancı Holding’de başlayan Tarakçıoğlu, 1994 senesinde otomotiv sektörüne geçerek sırasıyla Opel Türkiye, Hyundai Assan ve İsotlar Grup’ta uzun yıllar Satış Sonrası Hizmetler Saha Operasyonları Müdürü, Satış Müdürü, Genel Müdür ve CEO görevlerinde bulunmuştur. Üst düzey görev aldığı markaların Türkiye pazarındaki devrimsel değişimlerine liderlik eden Tarakçıoğlu; bu markaların marka imajı, satış hacmi, pazar payı, karlılık, bayi memnuniyeti ve müşteri memnuniyeti endeksi göstergelerinde en iyi seviyelere ulaşmasında etkin rol oynamıştır. Kendi yolunu çizmeye 2011 senesinin ikinci yarısında karar veren Tarakçıoğlu, bilgi ve birikimini kurduğu danışmanlık şirketi yoluyla sektöre transfer ederken, danışmanlık hizmetlerinin yanında “otoworks”, “parcadeposu.com” ve “yagdukkanim” gibi oluşumlarda da girişimci olarak yer almış ve girişim portföyünü büyütmek üzere çeşitli projeleri incelemektedir.

Tarakçıoğlu’nun otomotiv profesyonel yöneticiliği sürecinde; OSD ve ODD yönetim kurulu üyelikleriyle, OYDER ile TOKKDER kapsamındaki çalışmaları ve hem akademik hem de sektörler arası bir çok platformda aldığı ödüller/görevler olmuştur. Kazanan olmak için “asla vazgeçme” düsturuna inanan Tarakçıoğlu, özel yaşamında ise; harika bir eş, fıstık gibi bir kız, yakışıklı bir erkek çocuk babası ve onlarca yakın arkadaş sahibi olarak yaşamın keyfini çıkartmayı düstur edinmiştir.

Kanat Kale kimdir?
1968 yılında Eskişehir’de doğdu. 1991’de ODTÜ Kamu Yönetimi Bölümü’ nden mezun oldu. 1997-2001 yılları arasında Honda Türkiye Bölge Müdürü olarak görev yaptı. Hemen ardından 2001-2008 yılları arasında Daihatsu Pazarlama Müdürü pozisyonunda bulundu. Halen eşi ile birlikte sahip oldukları organizasyon şirketinde faaliyet gösteriyor.

Ertuğrul Ersin kimdir?
Ali Ertuğrul Ersin 1962 yılında İstanbul’da doğdu. Saint Joseph Lisesi ve Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdi. 1989-2010 yılları arasında reklam sektörünün büyük ajanslarında çalıştı. RPM/Radar’da Toyota, Bridgestone, Pirelli, Lancia, Ogilvy’de Ford, Castrol, Yorum Publicis’de Renault ekiplerini yönetti. Onlarca reklam kampanyasında görev aldı. 2005 yılında Prokart Karting Dayanıklılık Şampiyonası’nı başlattı. 2010 yılında kurucusu olduğu İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü’nün (İKOK) başkanı oldu. Halen İKOK Başkanlığı ve İKOK İktisadi İşletmesi müdürlüğünü sürdürmekte ve Prokart’ta aktif sporcu olarak yarışmaya devam etmekte.

Sinan Akad kimdir?
1976 yılında İstanbul’da doğan Sinan Akad, Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyasi Bilimler Bölümü’nü bitirdi. TV sektöründe uzun dönem yapımcılık yapan Sinan Akad, Mobility Channel’la otomobil medyasına giriş yaptı. Kanalda İç Yapımlar ve Yapımlar görevi dışında Editör görevini de üstlendi. Sinan Akad, halen İstanbul gazetesinde Otomobil Editörlüğü görevini üstlenmekte.

Murat Öztürk kimdir?
1971 yılında İstanbul’da doğdu. Özel Işık Lisesi ve Uludağ Üniversitesi Turizm Bölümü’nü bitirdikten sonra kısa bir süre turizm ile uğraştı. Televizyonculuk hayatına Atv’nin kuruluşu ile başladı. Star, Kanal 6 gibi kanallarda muhabir, editör, yapımcı, sunucu ve spiker olarak çalıştıktan sonra, 1999 yılında kuruluşundan bu yana Tv8’de çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Son olarak Spor Müdürlüğü yapan ve 14 senedir aynı kanalda ekranların en uzun soluklu otomotiv ve motor sporları programını hazırlayan Öztürk, 600 programı geçerek kendi alanında kırılması güç bir rekora imza attı. İşinin gereklerini daha iyi anlamak adına 2001 yılında Ford takımında bir sezon ralli yaptı. 2005 yılında ise pist yarışlarında yarıştı. Bunun yanı sıra birçok eğitim alarak konusunda uzmanlaştı. Bugüne kadar zaman zaman internet siteleri, gazeteler ve dergilerde yazıları yayınlandı. Firmalara eğitim ve seminerler vermesinin yanında MC olarak da kariyerini genişleten Murat Öztürk evli ve bir kız babası.

Toygar Saraçoğlu kimdir?
1974 İstanbul doğumlu olan Toygar Saraçoğlu, Marmara Üniveristesi’nde İşletme ve Yeditepe Üniversitesi’nde Pazarlama yüksek lisansını tamamladıktan sonra Ram Dış ticaret ve Mako Elektrik firmalarında dış ticaret sorumlusu olarak profesyonel kariyerine başladı. Daha sonra Şişecam’da pazarlama ürün yöneticiliği yaptıktan sonra 2005-2014 yılları arasında Toyota Türkiye bünyesinde Bölge Koordinatörlüğü ve Satış Geliştirme konularında görev aldı. Motorsporları ile küçük yaşta seyirci olarak tanışan ve giderek büyüyen bu merakını ancak 2006 yılında İstanbul Mahalli Ralli şampiyonası ile aktif yarışçı olarak hayata geçirebilen Toygar Saraçoğlu, bekar olmanın dayanılmaz hafifliği ile önümüzdeki dönem elinden geldiğince bu sporun gelişimi, yarışçı olarak keyif almaya devam etmek ve profesyonel kariyerini çeşitli sektörlerde iş geliştirme alanında devam ettirebilmek sevdası ile kalbinin götürdüğü yere kadar gitmeye kararlı.

Mehmet Taşanyürek kimdir?
1960 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Taşanyürek, 1980 yılından bu yana profesyonel grafik çizimleri ve moda tasarımları yapmakta. Lopez atölyesinde, anatomik tasarımı konusunda Lorenzo Banffi ve B. Belli’dan dersler aldı. Türkiye’de ve yurt dışında Tasarım Direktörü olarak birçok şirket için çalıştı.Onun eserleri çeşitli dergi, gazete, Türkiye’de ve yurt dışında TV programlarında yayınlanmaktadır. Taşanyürek, özel sipariş otomobil ve tekne tasarımları yapmakta. Ayrıca otomobil anatomik tasarımları, süs ve moda illüstrasyon resimleri çizen Taşanyürek, yaptığı çizimlerde airbrush, suluboya, akrilik, puasch, farklı mürekkepler ve kök kendi uygulama yöntemlerini kullanır. Mehmet Taşanyürek’i özel kılan, bir alanda klasik yarış otomobillerin politeknik çizimlerini yapmasıdır. Tasarım dışında klasik otomobillere olan merakı Taşanyürek’in hayatında büyük rol oynamaktadır. Tam bir otomobil tutkunu olan Mehmet Taşanyürek, halen özel projeler için çizimler yapmakta ve Otomobil News dergisine yazılar yazmakta.

Aydın Dikim kimdir?
30 Yıllık yayıncı, 1985 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. 1983 yılında stajla başladığı TRT’de 30 yıldır yapımcı ve yönetmen olarak binin çok üstünde program üretti. 1994 yılında başladığı trafik programları, onu motor sporları ve otomobil dünyasının içine çekti. 250 bölüm “Oto Gündem”, 150 bölüm “Dikkat Trafik”, 140 bölüm “Zor Yollar” adı altında program yaptı. Son olarak da TRT’nin uluslar arası haber kanalı TRT TÜRK’te 5 yıldır haftalık olarak devam eden “Zor Yollar” programının yapımcı, yönetmen, sunucu, şoför, aşçı gibi bilumum işlerini yapıyor. Hayatından son derece memnun. 30 yıldır evli ve iki kızı var.

Eren Tekin kimdir?
Lisans öğrenimini Girne Amerikan Üniversitesi’nde gördüğü sırada, günümüzde Facebook’ta 570.000’ den fazla takipçiye ulaşan Otomobil Dünyam’ı kurdu. Yüksek lisans öğrenimine de Marmara Üniversitesi’nde devam eden Tekin, sosyal ağlarda izlenme rekorları kıran Otomobil Dünyam’ dan otomobilleri video ve yazı ile anlatmanın yanı sıra, yayının editörlüğünü de yürütmeye devam ediyor.

Mehmet Erel kimdir?
1994 yılında Marlboro İstanbul Rallisi ile yarış hayatına merhaba dedi. 1995 yılında Oto Motor Spor Magazin dergisinde yazmaya başladı. Magazin Otomobil ve Otohaber dergilerinde muhabirlik yaptı. 1997-2001 yılları arasında yetkili bir otomobil bayisinde Satış Danışmanı olarak çalıştı. Ardından Otomax Dergi’ de Yayın Yönetmenliği ve Dünya gazetesi’ nde Otomotiv Editörlüğü görevlerinde bulundu. Türkiye’nin sadece internet üzerinden yayın yapan, 24 saat kesintisiz canlı akışa sahip ilk televizyonu Fors TV’nin kurucusu ve Genel Müdürü pozisyonunun ardından Erel Dijital Medya’yı kurdu ve Otomobilnews ile Emlakhabercim yayınlarını hayata geçirdi.

Furkan Bilal İyin kimdir?
1984 yılında Adana’da doğdu. Türkiye’de taşıt tasarımı alanında kaynak olabilmesi amacıyla 2006 yılında “Türkiye’nin taşıt tasarım stüdyosu: Turk Design Studio”yu kurdu ve 6 yıl boyunca yöneticilik görevini üstlendi. 2007 yılında Çukurova Üniversitesi Hidromobil ekibinde görev aldı. Çukurova Üniversitesi FEF Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra Başkent Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrenimini tamamladı. 2008-2010 yılları arasında OTOTREND dergisinde 24 sayı boyunca ilk etapta 16, sonraki etapta 8’er sayfalık otomobil tasarımı bölümünü hazırladı ve toplamda 108 tasarımcıyı tasarım çalışmalarıyla ve röportajlarıyla Ototrend dergisi sayfalarına taşıdı. Bu görevi sırasında Ototrend dergisi ve ODTÜ Arge topluluğu katkılarıyla ulusal düzeyde dört otomobil tasarım yarışması düzenlenmesi görevini de üstlendi. 1 yıl süreyle Digital Car Magazine dergisinde otomobil tasarımıyla ilgili özel bir bölüm hazırladı. Aynı zamanda dünyada otomotiv sektörünün önde gelen yayın organlarından Carbodydesign.com için otomotiv tasarımı yazıları hazırladı. Kendisinin de bizzat otomobil tasarım çalışmaları bulunan Furkan Bilal İYİN tasarımlarıyla televizyon programlarına ve otomobil dergilerine konuk oldu. TRT Süper Spor programı tasarım söyleşileri bölümünün yanı sıra otomotivle ilgili çeşitli televizyon programları ve reklam filmlerinin içerik danışmanlığını da yaptı. Şu an otomotiv sektöründe üretim yapan firmalara, tasarımcılara ve tasarımcı adaylarına taşıt tasarımı ile ilgili danışmanlık yapıyor, taşıt tasarımı alanında araştırmalarına ve proje geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Yavuz Yılmaz kimdir?
1972 Duisburg doğumlu. İstanbul’da yaşıyor. Motor sporlarıyla çocukluk yaşlarından beri ilgileniyor. Son yıllarda kendi model koleksiyonundan oluşan sergiler açıyor. Eski yarışlarla ilgili dökümantasyon ve malzeme arşivi oluşturuyor. Bu arşiv ile gelecek yıllarda yeni sergiler açmayı hedefliyor. Ülkemizin ve dünyanın değerli pilotlarıyla, ayrıca konusunda uzman kişilerle söyleşiler yaparak bellek kaydı yapmaya devam ediyor. Kayıt altına aldığı anıları, kendi modellediği koleksiyonuna katarak görsel olarak destekliyor.

İsmet Karaman kimdir?
1968 yılında o zamanki adıyla İzmir Motor Meslek Lisesi’nde teknik eğitime başlayan İsmet Karaman, Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’ndan 1971 yılında Motor Öğretmeni olarak mezun oldu. Ülkemizde çeşitli şehirlerde motor öğretmeni, atölye şefi ve teknik müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1996 yılında emekli olan İsmet Karaman, özel sektörde Peugeot, Hyundai, Renault ve Seat yetkili servislerinde Servis Müdürü olarak görevine devam etti. Bu aktif görevini 2009 yılı başında sonlandıran İsmet Karaman; halen İzmir Adliyesi Sulh Hukuk ve Asliye Hukuk Mahkemeleriyle, Tüketici Mahkemeleri’nde; trafik kazalarında hasar tespiti, kusur belirleme, araçların hatalı onarımları, üretimden kaynaklanan “ayıplı araç” hususundaki davalarda “adli yeminli bilirkişilik” görevinin yanında, kasko ve trafik sigortası kapsamında hasar onarımları yapılan araçların sigortalıların beyanlarında belirttiği şekilde kaza yapıp-yapmadıklarına dair çeşitli sigorta şirketlerine danışmanlık yapmakta. Ayrıca Otohaber dergisinde sigorta konusunda bir köşesi bulunmaktadır.

Osman Yavuz kimdir?
Ardında bıraktığı 10 yılı aşkın sürelik dergicilik deneyimine birçok yayın ve görev sığdırdı Osman Yavuz. Otohaber, Auto Guide, Auto motor&sport ve Ototrend gibi dergilerde muhabirlikten genel yayın yönetmenliğine kadar uzanan çeşitli pozisyonlarda görev yaptıktan sonra sahip olduğu bilgi birikimi-deneyimle Halkla İlişkiler sektörüne geçiş yapan Osman Yavuz, halen Encore İletişim’de Medya İlişkileri görevini yürütmekte.

Adil Küçüksarı kimdir?
1984 İstanbul Doğumlu. Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölümü mezunu. 2005 yılında başladığı motor sporları kariyeri dikkat çekici başarılarla süslü. Bunlardan en önemlisi 2007 Türkiye Ralli Şampiyonası Genç Sürücüler Şampiyonluğu. Yarıştığı başlıca otomobiller Fiat Palio Kitcar, Renault Clio Ragnotti, Ford Fiesta ST, Ford Focus WRC, Mitsubishi EVO VIII ve Fiat Palio S1600. Aktif yarış hayatına devam ederken 2010 yılında kurduğu yarış otomobili hazırlama ve servis hizmeti veren Neo Motorspor yarış garajını idare ediyor. Adil gibi Neo Motorspor Garajının da geçmişi kupalar ve başarılarla dolu. Bunun yanı sıra 225 Dünya Offshore Şampiyonası’nda bazı yarışlarda mücadele etmiş ve 3 kez podyum başarısı sağlamıştır.

Cihad Başusta kimdir?
1981 yılında İstanbul’da doğan Başusta, orta ve lise öğrenimini Anakent Kolejinde tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Radyo Tv Sinema bölümünden mezun oldu. TRT ve CnnTurk’te programlarda çalıştıktan sonra Ayyapım bünyesinde yönetmen olarak görev aldı. Kanal 24’te çeşitli belgesel programlarının, stüdyo programlarının ve 300 bölümün üstünde yayınlanan Araba Sevdası adındaki otomobil programının yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Kanal 24’te halen tartışma ve siyaset programlarının editörlüğünü ve yapımcılığını yapmaktadır.

Alptekin Işıkalp kimdir?
1973 Kırklareli doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Turizm Yüksek Okulu ve Avusturya International Tourism Managment mezunu. 1992 yılında ehliyetini aldıktan 1 hafta sonra yarışmaya başladı. Aktif olarak halen yarışmakta. Pist yarışlarında olduğu süre zarfında 3 kez markalar şampiyonu ve aynı zamanda rallilerde sınıflarında çok sayıda birincilikler kazandı. Yazılı basında ve medyada otomobil testleri ve güvenli sürüş ile ilgili yazılar yazıyor ve programlar yapıyor. Eğitim kariyerine 2003 yılında Volkan Işık ile Ralliye İlk Adım Seminerleri’nde başladı. Ardından 2006-2009 yıllarında Demir Bükey Akademi Eğitim Koordinatörlüğü yaptı. Yurt dışında kendini geliştirmek amacıyla ileri sürüş teknikleri eğitimleri aldı.

Cenk Ceylan kimdir?
1984 İstanbul doğumlu ve İstanbul’da yaşıyor. Pertevniyal Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi’ni bitirdikten sonra İtalya’nın Politecnico di Milano Üniversitesi’nde İşletme Mühendisliği yüksek lisansını tamamladı. 2005 yılından bu yana İstanbul Offshore Kulübü ile birlikte “offshore” sporunun gelişmesi için çalışıyor; zaman hakemliğinden, genel sektreterliğe kadar birçok görev aldı. Kuruluşunda destek olduğu Neo Motorspor garajında takım menajerliği yaptı ve birkaç yarışta co-pilotluk deneyimi de yaşadı. Profesyonel hayatta bir yabancı otomotiv yedek parça firmasının pazarlama departmanında çalışıyor. İngilizce ve İtalyanca dillerini biliyor.

Murat Bostancı kimdir?
1988 İstanbul doğumlu. Bugüne kadar Ford Ka, Ford Fiesta ST ve Ford Fiesta S2000 yarış otomobillerinin direksiyonunda yer aldı. 2009 yılında Türkiye Ralli Genç Sürücüler Birinciliğini kazandı. İngiltere’de dünyaca ünlü Oxford Brookes Üniversitesi’nde Motorsporları Mühendisliği okudu ve “Türkiye’nin ilk ve tek Motorsporları Mühendisi” ünvanını aldı. 2012 sezonunda Ford Fiesta S2000 direksiyonunda Türkiye Ralli Şampiyonasını Genel Klasman 3.sü olarak tamamladı. 2013 sezonunda Türkiye Ralli Şampiyonası’nın yanı sıra WRC”de (Dünya Ralli Şampiyonası) mücadele verecek.

Nehir Yılmaz kimdir?
1979 of doğumlu. Tam bir doğa tutkunu. Bu tutkusuyla 19 yaşında Türkiye’nin ilk kadın doğa rehberlerinden oldu. Özellikle Karadeniz ve Marmara olmak üzere Türkiye’nin hemen her bölgesinde tur operasyonu ve rehberliğini yaptı. Trekking, Scuba, Rafti­ng, Kanyoning, Kampçılık gibi birçok doğa sporu konusunda uzmanlaşarak eğitimler verdi. 2009 -2011 yılları arasında Kocaeli Samanlı dağları bölgesine yerleşerek 3 yıl boyunca atv (quad) turları yaptı. Bu süre içerisinde aynı bölgede ekolojik tarımla ilgili çalışmalar yaptı ve aynı zamanda kendisinin de ürün yetiştirdiği bir tarlası oldu. 2012 sonunda bir televizyon programında yarışmacı olarak Kenya’da 2 ay geçirdi. Trophy Türk adlı programın içeriği gereği 2 ay boyunca Kenya’daki vahşi yaşamın içerisinde 3000 km Off-Road yaptı. Otomobil sporlarıyla 2001 yılında İstanbul Otomobil Sporları Kulübü’nün (İSOK) düzenlediği “Renç Koçibey Eğitim Seminerleri” ile tanıştı. 2002 yılında ilk startını Ankara Başkent Rallisiyle alan Nehir Yılmaz’ın kariyerindeki başarılarından bazıları şu şekilde; 2005 İstanbul Bayan Co-pilot Şampiyonu. 2006 Türkiye Bayan Co-pilot Şampiyonu. 2007 İstanbul Co-pilot üçüncüsü. 2008 Belçika Fiesta Cup. 2009 Historic Rally Türkiye Co-pilot Şampiyonu. 2010 İstanbul Bayan Co-pilot Şampiyonu. 2011 Jhal Magsi Desert Rally. 2012 Katar Ulusal Şampiyona Co-pilot ikincisi. Nehir Yılmaz 2013 sezonunda GP garaj MYTEAM takımında Hakkı Ağaoğlu ile birlikte mücadele ediyor.

Şükrü Balcı kimdir?
Şükrü Balcı 1977 doğumlu , yaşının yarısına yakını RC Modelcilik ile geçmiş ve Türkiye’nin ilk Marka Tescilli RC Web sitesi www.HobbyRC.com ‘u kuran isimdir. Hayatının büyük bölümü RC Modellerle geçen Şükrü Balcı, RC Modelciliğinin Türkiye’de belirli bir seviyeye ulaşmasına katkı gösteren isimlerden birisidir. HobbyRC bünyesinde Site Yönetimi ile beraber gerçekleştirdikleri organizasyonlar Türkiye’de ilk sayılabilecek niteliktedir. Şuan 60.000 üyesi bulunan www.HobbyRC.com ‘un başında bulunan Şükrü Balcı evli ve 2 çocuk babasıdır.